czwartek, 6 marca 2014

Cupcake

Cupcake

Uwielbiam kolorowe babeczki, nie dość, że wyglądają ślicznie to jeszcze są taaakie pyszne:) Pierwszy raz zrobiłam kolorowe cupcake. Metoda prób i błędów chcę dojść do perfekcyjnych babeczek, które swoim wyglądem powalą wszystkich na kolana. Dziś odsłona numer 1, czyli pierwsze koty za płoty. (Zdjęcia robiłam późnym wieczorem więc są dość niewyraźne, ale ogólny efekt jest w miarę widoczny...)


Z ciastem postanowiłam nie experymentować. Swoje babeczki upiekłam ze sprawdzonego przeze mnie przepisu, który robiłam już wcześniej. Znajdziecie go  TUTAJ

Składniki na krem żółty, zielony i niebieski:
0,5 kg serka waniliowego do serników (takiego w gotowych pojemnikach)
200 ml śmietany kremówki
łyżka cukru pudru
kolorowe barwniki w żelu
cukrowa posypka do dekoracji

Składniki na masę różową:
300 ml śmietany kremówki
250 gram mrożonych malin
2 łyżki cukru pudru



Serek miksuję z cukrem pudrem, dodaję do niego ubitą śmietanę całość dzielę na trzy części i przekładam do osobnych miseczek. Do każdej masy dodaję kilka kropli barwnika spożywczego w żelu. Ilość dodanego barwnika jest uzależniona od tego jak bardzo intensywny kolor masy chcemy uzyskać. Na zdjęciach możecie zauważyć, jak niewiele dodałam do mojego kremu. Całość mieszamy do uzyskania jednolitego koloru na całej powierzchni masy. 


Każdy krem przekładamy do rękawa cukierniczego i dekorujemy nim upieczone wcześniej babeczki. 


Masę malinową przygotowujemy w następujący sposób. Maliny miksujemy, lub rozgniatamy widelcem, po czym dodajemy do ubitej śmietany z cukrem pudrem i wykładamy na babeczki. Dekorujemy kolorowymi kuleczkami z cukru. I gotowe. Smacznego:)


***

środa, 5 marca 2014

Placki ziemniaczane inaczej

Kochani dziś polecam wam zrobienie placków ziemniaczanych, jednak w nieco urozmaiconej wersji. Nie za bardzo przepadam za tradycyjnymi plackami ziemniaczanymi, jednak moje mama je uwielbia, dlatego idąc na kompromis postanowiłam zrobić taką wersję, która przypadnie do gustu nam obu, a efekty możecie ocenić sami na zdjęciach...

 
Składniki na placki:
10 ziemniaków
2 marchewki
1 korzeń pietruszki
duża cebula
puszka kukurydzy
biała część pora (ok 10 cm długości)
kawałek selera wielkości zaciśniętej piąstki
250 gram startego żółtego sera
2 ząbki czosnku
2 jajka
czubata łyżka mąki
suszona bazylia
suszone oregano
sól 
pieprz

 Surowe ziemniaki miksujemy na papkę, por kroimy w półksiężyce, resztę warzyw ścieramy na tarce na "grubych okach". Całość wsypujemy do miski, dodajemy ser kukurydzę, jajka i przyprawy, podsypujemy mąką. Formujemy małe placuszki i smażymy na rozgrzanej patelni z odrobiną oleju.


Składniki na sos:
500 ml gęstej kwaśnej śmietany 18%
2 łyżki majonezu
duży ząbek czosnku, albo 2 małe
łyżka suszonej bazylii
łyżka suszonego oregano

W przygotowanej wcześniej miseczce mieszamy śmietanę z majonezem dodajemy wyciśnięty przez praskę czosnek i resztę przypraw odstawiamy do lodówki i gotowe. 




Smacznego:)

środa, 19 lutego 2014

Niekulinarnie...;)

Dziś mało kulinarnie, aczkolwiek nie mogłam się oprzeć żeby się z wami nie podzielić tymi zdjęciami. Za oknami robi się coraz ładniej. Słońce świeci i zachęca do wyjścia na spacer. Postanowiłam przenieść trochę tych wiosennych klimatów do mojego domu i tak oto powstała kompozycja, którą widzicie na zdjęciach. 

Do jej przygotowania potrzebowałam:
6 hiacyntów (prezent walentynkowy od męża:P)
starego koszyka po truskawkach
kolorowych wstążeczek 
ciepłego kleju

Pięć minut roboty i dekoracja gotowa:)   A w całym domu pachnie zbliżającą się wiosną... 

Pozdrawiam B.

sobota, 8 lutego 2014

Zapiekanka makaronowa z kurczakiem kukurydzą i brokułami

Uwielbiam zapiekanki makaronowe. Są szybkie i proste w przygotowaniu, stanowią idealną alternatywę dla nudnego codziennego obiadu.  Nie potrzeba wielu składników, żeby wyczarować z nich naprawdę efektowne danie. Ja zazwyczaj przygotowuję je w weekend żeby zrobić tak zwane sprzątanie lodówki i pozbyć się wszystkich niepotrzebnych resztek. Dzisiaj daję wam pomysł na zrobienie pysznego obiadu z zaledwie 4 składników: makaronu, piersi kurczaka, kukurydzy i kwiatu brokuła. Wypróbujcie, a przekonacie się, jakie to pyszne i proste:)


Składniki:
250 g makaronu penne
podwójna pierś z kurczaka
1 spory brokuł
puszka kukurydzy
konkretna garść startego żółtego sera
0,5 l śmietany gęstej 18%
2-3 sporych łyżek majonezu
przyprawa do kurczaka
pieprz


Pierś z kurczaka pokrój na małe kawałki i podsmaż na patelni razem z przyprawami. Do gotującej się wody wrzuć makaron i trzymaj na ogniu jakieś 4 minuty, tak, żeby odcedzony sprawiał wrażenie niedogotowanego. Brokuł podziel na małe różyczki gotuj we wrzątku z dodatkiem soli i cukru przez jakieś 1,5-2 minut. Wszystkie składniki wrzuć do miski dodaj śmietanę i majonez oraz starty ser. Wymieszaj i przełóż do naczynia żaroodpornego. Zapiecz pod folią aluminiową przez ok 10 minut w temperaturze 180 stopni. 




Smacznego:)

poniedziałek, 3 lutego 2014

Lody malinowe

Na dworze robi się coraz cieplej, a mnie naszła ochota na lody. Trzy składniki, 5 minut roboty i gotowe:) Najgorsze tylko to czekanie, aż się wszystko zamrozi...

 

 
Składniki:
330 ml śmietanki 36%
250 g mrożonych malin
2 łyżeczki cukru pudru



Śmietankę ubijamy z cukrem pudrem na sztywną piankę. Dodajemy do niej po jednej łyżeczce mrożone malinki. Całość miksujemy do czasu, aż się wszystko połączy, po czym przekładamy do przygotowanych wcześniej foremek. Wkładamy do zamrażalki przynajmniej na 2 godziny. Po czym delektujemy się pysznymi malinowymi lodami... Mniam... Smacznego:)

                    ***

wtorek, 28 stycznia 2014

Ile czego - czyli przelicznik wag:)

Zawsze mam problem z dokładnym odmierzaniem składników w przepisach. 5gram tego, 10 gram tamtego... Przepisy z takimi sformuowaniami to dla mnie prawdziwa katorga! Lubię, kiedy wszystkie składniki są podane na "szklanki", albo "łyżki" wtedy mam 100% pewność, że dodam wszystkiego tyle ile trzeba. To szczególnie ważne jeżeli chodzi o pieczenie ciast, czy robienie deserów. Przygotowałam dziś dla was przelicznik najbardziej przydatnych produktów używanych w kuchni. Ten mały niezbędnik kuchenny pomoże wam w rozszyfrowaniu nawet najbardziej skomplikowanej receptury...:)

***

poniedziałek, 20 stycznia 2014

Tarta z pomidorami boczkiem i cebulą

Po tych wszystkich tradycyjnych obiadach, jakie ostatnio jadłam przyszła mi dziś ochota na coś innego. Szybkie przejrzenie lodówki, małe zakupy i oto jest najlepsza tarta, jaką kiedykolwiek w życiu jadłam. Polecam wam gorąco. Przekonajcie się sami. 



SKŁADNIKI NA CIASTO:
1,5 szklanki mąki pszennej
125 g margaryny
50 ml wody
1,3 łyżeczki soli

Z podanych składników zagniatamy ciasto, formujemy w kulkę i wstawiamy do lodówki na około 1 godzinę. Schłodzonym ciastem wykładamy formę do tarty, nakłuwamy widelcem i pieczemy w temperaturze 180 stopni przez 15 minut.



SKŁADNIKI NA FARSZ:
30 dag boczku wędzonego
3 duże cebule
2 jajka
4 łyżki gęstej śmietany 18%
2 pomidorki
mleko (o ilości czytaj niżej)
starty ser żółty
sól
pieprz

Na patelni podsmażamy pokrojony w wąskie paseczki boczek, dodajemy piórka z cebuli. W kubku z miarką mieszamy 2 jajka z 4 łyżkami gęstej śmietany, zalewamy mlekiem do poziomu 300 ml całość doprawiamy dużą ilością pieprzu. Podsmażony boczek z cebulką wykładamy na upieczony wcześniej spód od tarty, układamy na to pokrojone w plastry pomidory. Tartę należy piec w 180 stopniach przez 20 minut, po tym czasie posypujemy wierzch startym serem i zapiekamy jeszcze przez chwilę. Smacznego:)


***